Игра је изузетно важна за развој деце на предшколском узрасту из више разлога. Дете се кроз игру афирмише, властитом активношћу стиче нова сазнања о себи и људима уопште. Током игре, деца имају прилику да пре свега развијају своје моторичке вештине, когнитивне способности и социјалне вештине на начин који је забаван и природан за њихов узраст.
Деца кроз трчање, скакање, пењање и манипулацијом са играчкама, јачају своје мишиће, координацију и баланс. Ове активности су кључне за развој фине и грубе моторике, самим тим игром се подстиче моторички развој.
Игра подстиче когнитивни развој, те деца кроз игру истражују, постављају питања, решавају проблеме. Ово их подстиче да развијају своју машту, креативност, логичко размишљање и способност решавања проблема, што су све важне вештине за будуће учење. На пример, градећи торњеве од коцки или решавајући слагалице, деца развијају способности анализе и апстрактног размишљања.
Кроз игру са вршњацима, деца уче како да комуницирају, сарађују, деле и развијају емпатију. Ове социјалне вештине су кључне за изградњу здравих односа и успешну интеракцију са другима.
Игра на предшколском узрасту омогућава деци да стекну самопоуздање и самосталност. Деца имају прилику да истраже своје интересе и способности, што кроз игру им помаже да развију позитиван став према учењу и истраживању. У игри деца користе своју машту и креативност. Кроз драмтаизацију, улоге, приче и проширују свој речник, уче нове речи и фразе, те развијају способност јасног изражавања својих мисли и идеја.
Игра је неизоставни део детињства и кључан фактор за целокупни развој деце. Представља основни начин на који деца истражују свет око себе, уче нове вештине и развијају кључне способности. Пружа основу за здрав раст и развој у свим аспектима живота, те стога треба да буде подстицајна, подржана и негована у оквиру породице и на предшколском програму.
У породичном окружењу, постоје много различитих игара које могу да се примењују како би се подржао развој деце.
Ево неколико идеја за игре које се могу играти у породици:
Играње друштвених игара, друштвене игре попут човече не љути се, карата могу бити сјајна забава за целу породицу. Подстичу развој вештина као што су стратегија, језик и социјална интеракција. Потом, породичне спортске активности попут фудбала, кошарке, вожње бицикла или шетње. Ово игре нису само добре за физичко здравље већ и за развој тимскога духа и социјалну интеракцију. Активности на отвореном су одличне за породично време. Играјте се у дворишту, идите у парк, истражујте природу или организујте пикник.Такође, деца воле да се претварају и играју улоге. Можете организовати породичне представе, где свако игра улогу и изводи представу за остале чланове породице.
Користите едукативне игре и активности које подстичу учење кроз забаву. То могу бити слагалице, мозгалице, или игре које подстичу развој математичких, језичних или научних вештина. Омогућите деци да се изразе кроз креативне активности попут цртања, сликања и моделирања. Ово подстиче развој маште и креативности.
Важно је прилагодити игре узрасту деце и интересовањима целе породице. Играње игара заједно није само забавно већ такође јача везу између чланова породице и подржава целокупан развој деце.
Стручни сарадник педагог
Теодора Станчић